O čem to vlastně je? …. to cvičení na páteř a klouby…

CVIČENÍ NA PÁTEŘ A KLOUBY

podle Borise Tichanovského

STRAKONICE

STŘEDA v 18,00 hodin

ZAČÍNÁME 9. 9. 2020

Lektorka: Iva Fajová

 

Více info: http://masaze-kalokagatia.cz/cviceni-na-pater-a-klouby-tichanovsky/

 

Jak už jsem se zmínila v minulém příspěvku, naše milá paní cvičitelka Hanička, která léta vedla cvičení na páteř ve Strakonicích a nejbližším okolí, se v létě rozhodla udělat velkou změnu ve svém životě, zabalila si své saky paky a odstěhovala se do hájenky u Karlových Varů. Masáže Kalokagatia Cvičení na páteř

Masáže Kalokagatia cvičení na páteřMoc jí to přeju, ale takhle nás tu nechat na holičkách? 🙁

No snad to zvládneme odcvičit i bez ní. 🙂

Pro ty, co nikdy o tomto zázračném komplexu (jak jej nazývá sám Mistr) neslyšeli, malé představení.

 

Jedná se o sérii „rehabilitačních“ cviků pro páteř a klouby, se kterými se Boris Tichanovský seznámil u svého učitele Mirzokarima Norbekova, jenž se sám netají tím, že cviky přejal z tajné muslimské jógy. Boris postupně sestavu vylepšuje a zvyšuje její celkovou účinnost.

Při vlastním cvičení dochází k zesílení krevního oběhu a tím ke zlepšení výživy v páteřní krajině. Prokrvení se maximálnězvětší napínáním a uvolňováním drobných svalů. Cílem je vyvolat pohyb každého z obratlů, nikoli dvou, třech či čtyřech naráz. Pokud bychom procvičovali páteř jako celek, například se plynule předkláněli, zakláněli, ukláněli nebo otáčeli, námaha by se rovnoměrně rozložila po celé páteři, nerozhýbaly by se jednotlivé obratle, neodstranilo by se zatížení meziobratlových plotýnek a nerozpustily se solné mostky.Masáže Kalokagatia Cvičení na páteř

Při cvičení je nedílnou součástí meditace, kdy máme neustále na paměti, co děláme a proč. Takto se učíme lépe vnímat působení cviků na páteř a klouby, a rozlišovat v těle v procvičované oblasti různé pocity: teplo, pulsaci, chlad, lehkost a dokázat se na tyto pocity soustředit. Člověk je o přírody obdarován schopností samoléčby, která se aktivuje v okamžiku, kdy svoji mysl zaměříme právě do nitra své tělesné schránky.

Vývoj civilizované společnosti se ovšem ubírá zcela opačným směrem a koncentruje myšlenkovou energii z těla ven. Lidé ovládají matematiku, chemii, fyziku a další vědy, poznali vesmír i bakterie, zabývají se technikou. Neznají však sami sebe, své tělo, jeho možnosti a schopnosti.

Páteř je v průběhu cvičení rozdělena na pomyslné části, jejichž postupným procvičováním stoupne zátěž v konkrétní oblasti, rozhýbe se jeden obratel za druhým, uvolní se meziobratlové ploténky a obnoví se jejich hybnost a výživa. 

V souladu s muslimskou jógou, z které celé cvičení pochází, je páteř během cvičení rozdělena na pět částí:

  • První, krční páteř je tvořena prvním až sedmým krčním obratlem.
  • Druhá, horní hrudní páteř je tvořena prvním až šestým hrudním obratlem.
  • Třetí, dolní hrudní páteř je tvořena šestým až dvanáctým hrudním obratlem.
  • Čtvrtá, bederní páteř je tvořena prvním až pátým bederním obratlem.
  • Pátá oblast zahrnuje kost křížovou a kostrč. Protože tvoří nehybnou část páteře, není procvičována žádnými cviky, ale pouze koncentrací mysli.

Každá páteřní oblast má vlastní cvičební sestavu, skládající se z tří povinných cvičebních dvojic:

předklon-záklon, úklon vlevo-úklon vpravo a otočení doleva-otočení doprava.

Každý z cviků má dvě fáze, napětí a uvolnění, fáze protažení se dělá se zádrží dechu a fáze uvolnění s výdechem. Cvičí se pomalu, každý cvik se opakuje 3x a je v rozmezí max. 2 cm.

Cvičením splníme tři důležité úkoly:

1/ rozhýbeme jeden obratel po druhém a vrátíme jim ztracenou ohebnost

2/ protáhneme drobné svalstvo v oblasti páteře, pojící se k páteřním výstupkům

3/ uvolníme drobné svalstvo v páteřní oblasti páteřní, a tím zde posílíme krevní oběh, který dodá páteři a meziobratlovým destičkám potřebnou výživu

Masáže Kalokagatia Cvičení na páteřCvičební sestava je určena pro všechny – pro lidi s problémy s páteří, invalidní, zdravé i sportovce. Rozdíl je pouze v tom, do jaké krajnosti bude každý z vás cvičit. Užitek mohou mít ze sestavy všichni. Komplex je báječný i díky tomu, že je zcela univerzální.

Nyní tedy víte, proč cvičit, a znáte i pravidla, která je zapotřebí dodržovat.

Pokud byste si tedy chtěli účinnost cvičení vyzkoušet na vlastní „tělo“, ráda vás uvidím na hodině. Začínáme ve Strakonicích, ve středu 9. 9. 2020

Pro více informací klikněte na odkaz: http://masaze-kalokagatia.cz/cviceni-na-pater-a-klouby-tichanovsky/

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů