Kraniosakrální masáž

cestou hluboké relaxace

Pár slov o masáži ...

Kraniosakrální terapie (cranio = lebka a sacrum = křížová kost ) je technika uzdravující tělo i mysl především pomocí uvolnění fyzických a emocionálních blokád v těle. Jedná se o velmi jemnou techniku, o to však s hlubším působením.

Kraniosakrální terapie je jemná manuální technika, pomocí které můžeme efektivně a účinně uvolnit napětí a tenzi uloženou hluboce v našem těle. Využitím jemného doteku o síle 5-ti gramů se uvolní bloky uložené v měkkých tkáních, které obklopují centrální nervovou soustavu.

Kraniosakrální terapie je vhodná při řešení nejrůznějších problémů a bolestí spojených s pohybovým aparátem a dále také při různých dysfunkcích orgánů. Posiluje organismus a podporuje jeho odolnost vůči nemocem.

Každý den jsme vystaveni nejrůznějším negativním vlivům jako např. stresu a napětí, se kterým se musí naše tělo umět vypořádat. Tyto vlivy mohou způsobit stažení tkání a distorzi kraniosakrálního systému. Tyto distorze mohou následně způsobovat napětí, které se akumuluje okolo mozku a míchy a nakonec může ústit v blokády. Tyto blokády následně tvoří bariéru zdravému fungování centrálního nervového systému a potenciálně i všech dalších systémů, které řídí CNS jako je zažívací, endokrinní, reprodukční, cévní, pohlavní a všechny ostatní systémy v těle. 

Blokády mohou být odhaleny a uvolněny využitím jednoduchých a jemných manuálních technik.  Za využití lehkého doteku ruky hodnotíme pohmatem funkčnost kraniosakrálního systému na různých částech těla a rytmus cerbrospinální tekutiny pulsující okolo mozku a míchy.

Jelikož je kraniosakrální terapie spojena s nejhlubší životní energií, lehce se dosahuje hloubkového uvolnění, během kterého je možné komunikovat s nevědomím a převádět tak staré fyzické nebo psychické blokády do vědomí a tím je uvolňovat. Uvolňování psychických blokád je součástí celého procesu. Disfunkce kraniosakrálního systému  může způsobit řadu  problémů jak zdravotních, tak psychických.

Kraniosakrální terapie (CST) aktivuje samoléčebné procesy v těle  svým zaměřením na nejvyšší možnou harmonizaci pulsující energie mozkomíšní tekutiny.

Reference

„Ruce terapeuta, které vstupují do „hry“ s tělem, relaxujícím a odpočívajícím na lehátku, dotyk a citlivá manipulace aktivují mocné síly, které spaly dosud neprobuzeny hluboko uvnitř těla. Je to velmi zvláštní a těžko popsatelný pocit, který oba prožívají. Klient i terapeut. Zklidněná mysl dovoluje podvědomí postupně uvolňovat staré vzorce, které udržují napětí a disharmonii v těle. Tělo pak odpovídá nejrůznějšími způsoby, podle úrovně vědomí, ve kterém se jako ve stavu bytí nachází. Čím víc se mysl uvolní do prázdnoty relaxace, tím víc umožní tělu procesy jeho samoléčby. Terapeut je dirigentem velkého orchestru buněk těla a nutí jednotlivé jeho členy (buňky, tkáně, orgány) „procvičovat“ jednotlivé party tak dlouho, dokud orchestr nehraje unisono.Tuto terapii si zamiluje každý, kdo to sám sobě dovolí. “
Viktorie Skácellektorka Kraniosakrální terapie cestou hluboké relaxace

Účinky masáže?

Pozitivní účinky v následujících případech:

 • bolesti hlavy, migrény
 • psychické nebo fyzické poruchy; následky stresu
 • poruchy koncentrace, autismus, dyslexie, podpora při léčbě závislostí
 • bolesti zad a páteře, skolióza
 • bolesti žaludku a břicha
 • astma, alergie
 • bolesti kloubů
 • problémy se zrakem a sluchem, zvonění v uších, záněty, záněty dutin, šilhavost, tiky
 • nespavost, neklid, strachy, úzkosti, deprese, emoční nestabilita, hyperaktivita, chronická únava, traumata po nehodě
 • posílení celkové imunity a vitality organismu
 • poúrazových a pooperačních ošetřeních

Reference

Kranio je víc než jen masáž. Je to proniknutí někde do hloubky sebe sama, návrat k přirozenému rytmu žití. Pro mě to vždy znamená návrat do bezpečí matčina lůna.
Martina H.výtvarnice

Kontraindikace

Kontraindikace  masáže

- akutní lebeční -  krvácení, tumory, zánět, otok, hematom 

- nedávná fraktura lebky, kosti křížové nebo kostrční, fraktura páteře

- komprese mozku nebo míchy

Reference

...ležím na zádech a hlavu mám položenou v rukou masérky. Vnímám, jak se celé mé tělo pomalu rozpíná na všechny strany a zase smršťuje zpátky směrem do středu, a při jednom výdechu se najednou začínám propadat dovnitř, do tmy, do neznáma, do jiného dimenze. Vše je tu najednou pomalejší a homogennější. Všimla jsem si, že nevnímám hranice svého těla. Připadám si jako prostor, který dýchá, expanduje a vrací se zpět, a ta expanze vychází ze středu. Najednou se celá otřesu, otřese se celý prostor, ani nevím, odkud přišel ten impuls, kde se vzala ta síla, která to vyvolala. Mám potřebu se zhluboka nadechnout a vydechnout, a po výdechu následuje pocit ještě hlubšího uvolnění a vše je citelněji propojeno. Vnímám obrovský prostor připomínající vesmír, který je plný energie. Pak přijdou ještě dva otřesy a po každém se dostávám do nové dimenze, nového prostoru, který je pokaždé ještě plnější, intenzivnější, živější a jeho střed hmotnější. Užívám si klid, obrovský neomezený prostor a zvláštní plnost a blaženost. Dlouho je klid, nic zvláštního se neděje, má pozornost začíná uvadat a vědomí se ztrácí. Najednou se probudím a cítím, jak se mi vlní páteř. Vlny vycházejí z pánve a šíří se nahoru po páteři. Je to moc příjemné, užívám si tu sílu. Najednou se vše opět zklidní a zastaví, a po chvíli klidu vnímám chvění a dunění uvnitř páteřního kanálu, které je zpočátku tlumené a pozoruji ho jako by zvenčí, ale pak mě celou pohltí a rychle nabývá na intenzitě a šíří se celým tělem. Mohutné zemětřesení vycházející z míchy a prostupující všemi tkáněmi. Není však ničivé, ale laskavé a oživující. Naplňuje mě silou, radostí a živostí. Zpětně si uvědomuji, že v tu chvíli neexistovalo nic, než síla toho „zemětřesení“. Byla jsem tou silou, která je vyvolala. Mé vědomí se muselo odpoutat od běžného vnímání těla a přesunout se k síle, která ho oživuje.... Takové prožitky zažívám při kraniu opakovaně a vždy se těším na další pokračování.
Olina R.fyzioterapeutka